Ana SayfaEğitim Sistemi

Almanya'da Eğitim Sistemı

Anaokulu ve Kreş Eğitimi (Kindergarten – Krippe)

0-6 yaş arası tüm çocuklar için sağlanmaktadır. Anaokulu eğitimi zorunlu değildir fakat çocuğun gelişimi, sosyalleşmesi ve dil öğrenmesi açısından tavsiye edilen bir sistemdir. Her sınıfta ortalama 20-30 çocuk bulunur ve 3 öğretmen, 1 yardımcı öğretmen/stajyer öğretmen/ gönüllü yardımcı, bir de çocukların dil gelişimi için haftada birkaç gün eğitim veren dil gelişim öğretmenleri.

Genel Okul Eğitimi (Grundschule)

Her çocuk 6 yaşında ilkokula başlar. Eğitim eyaletlere göre değişiklik gösterse de minimum 4-6 yıl arasında sürer. Öğrenci başarı notuna göre, velinin de onayıyla üç farklı okuldan birine yönlendirir;

a-Temel Okul (Hauptschule)

Bu okulda alınan eğitim öğrencileri daha çok mesleki eğitime hazırlar. Eğitim dokuzuncu sınıfa kadar sürer.

b-Ortaokul (Realschule)

Temel okul eğitimine göre daha nitelikli bir eğitim sunar. Eğitim onuncu sınıfa kadar sürer. Bu okuldan mezun olduktan sonra öğrenci bir meslek lisesine devam edebilir.

c-Lise (Gymnasium)

Not ortalamaları en yüksek öğrencilerin yönlendirildiği okuludur. Eğitim daha kapsamlı ve niteliktedir. 12. sınıfa kadar sürer. Buradan mezun olan öğrenci üniversite veya meslek yüksek okuluna gider.

d-Karma okullar (Gesamtschulen)

Üç okul tipini de bünyesinde barındırır. Öğrenciler akademik başarısına göre sınıflara ayrılır.

e- Özel Eğitim Okulları

Bu okullar özel eğitime muhtaç çocuklara eğitim verirler. Her sınıfta öğrenci sayısı sınırlıdır ve özel pedagoglar tarafından eğitim alırlar. Ayrıca sosyal ilişkileri zayıf veya Almancası yetersiz (özellikle göçmen çocukların) eğitim aldığı okullardır. Bu öğrenciler başarılarına bağlı olarak diğer okullara geçiş yapabilirler.

Üniversite Eğitimi

Lisans eğitimi 3, master 2 yıl sürer. Ayrıca 1,5 seneye kadar da hazırlık okuma hakkınız vardır. 3 senelik bir lisans eğitiminde 2 ayrı bölüm (biri anadal diğeri yandal olmak üzere) okuyabilirsiniz. Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda Almanya’da ikamet ve çalışma izni alırsınız.

Üniversiteler

Diğer Yazılar